Yurtdışında Üniversite

Yurtdışında üniversite eğitimi, ülkemizdeki sınav sistemi nedeniyle istediği bölüme yerleşemeyen veya diğer ülkelerin sunduğu avantajlardan yararlanmak isteyen öğrenciler tarafından her yıl artan bir ilgi görmektedir. Özellikle Almanya, Polonya, Amerika, Kanada, İngiltere, Macaristan, Litvanya gibi ülkeler başta olmak üzere farklı bir çok ülkedeki üniversiteler Türk öğrenciler tarafından başvurular almaktadır. Özellikle son yıllarda döviz kurlarındaki artış nedeniyle Amerika, İngiltere veya Kanada’da gibi ülkelere oranla eğitim ve yaşam maliyetleri çok daha ekonomik olan Almanya, Polonya ve Litvanya gibi Avrupa ülkelerini tercih eden Türk öğrencilerin sayısı artış göstermekte.

Sınavsız Üniversite Okuma Avantajı

Yurtdışındaki üniversitelere birkaç ülke haricinde sınava girmeden Lise diplomanızla başvuru yapabilirsiniz. Bu üniversitelerde dikkat edilense lise eğitimindeki başarınız ve not ortalamanız oluyor. Almanya ve Avusturya üniversitelerine başvuru yapmanız için Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olup okumak istediğiniz bölüme şartı aranmaktadır, lakin bu şartın avantajı ise diplomanızın Türkiye’ye döndüğünüzde direk olarak denklik almasıdır. Yine istisna bir durum olarak Tıp, diş hekimliği ve eczacılık gibi medikal bölümler için üniveritelerin kendi düzenledikleri sınavlara girmeniz gerekmektedir.

İstediğiniz Bölümü Okuma Şansı

Yurtdışındaki üniversitelerin bir diğer avantajlı yanı da size bir çok değişik konuda branşlaşma imkanları sunmasıdır. Yani ülkemizde olmadığı kadar seçeneği burada bulabilmeniz mümkündür. Bu da istediğiniz özel ve absürt bir konuda bile eğitim alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca burada edineceğiniz arkadaşlıklar, yeni bir kültürü tanımanın avantajı ve tamamen yabancı bir ortamda kendinizi idame ettirebilmeniz bile başlı başına önemli bir konu ve öz güveninize de olumlu katkıları olduğunu söylememiz mümkündür.

Mezuniyet Sonrası Yaşama ve Çalışma Hakkı

Yurtdışında eğitim almanın en önemli avantajlarından biride üniversiteden mezun olduktan sonra o ülkede kalıp iş bulmak için belli bir zamnınızın olması. Örneğin Avrupa ülkelerinde mezun olduktan 18 daha kalıp iş arama ve yaşama hakkı verilmektedir. İngiltere’de bu süre 2 yıl, Avustralya’da ise 3 aydır.

En Çok Tecih Edilen Ülkeler

Türk öğrenciler yurtdışında üniversite okumak için üke tercihi yaparken dikkat ettiği kriterlerin başında eğitim ve yaşam masraflarının ekonomik olması geliyor. Üniversite ücretleri ve yaşam masrafları daha ekonomik olan hem de dünya çapında üniversitelere sahip Almanya, Polonya, Macaristan ve Litvanya gibi Avrupa ülkeleri daha fazla tercih ediliyor. İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde ekonomik durumu daha iyi olan aileler tarafından tercih edilen ülkeler.

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Ülkelere Göre Üniversite ve Yaşam Maliyetleri