İngiltere’de Yüksek Lisans

İngiltere’de Master programlarına başvuru yapmak için gerekli ön şartlar bulunmaktadır. Gerekli şartlar hangi programa veya hangi üniversiteye başvuru yapacağınıza göre değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin ön şartlarına uygun olmanız kabul alacağınız anlamına gelmemekle birlikte ön şartların haricinde sizi bir adım öne çıkaracak referanslar, akademik başarılar büyük önem taşımaktadır.

Başvuru ve Kabul Şartları

İngiltere’de Yüksek Lisans eğitimi ekonomi, pazarlama, psikoloji ve mimarlık gibi alanlarda özellikle tercih ediliyor. Bilindiği gibi, Oxford ve Cambridge gibi iki meşhur üniversiteye sahip olan İngiltere’de üniversiteler dünyaca tanınmaktadırlar. 500.000 e yakın öğrencinin öğrenim gördüğü İngiltere’de üniversiteler dünya standartlarında öğrenim hizmeti sunmaktadırlar. Köklü üniversitelere ev sahipliği yapan İngiltere dünya sıralamalarında önlerde yer alan üniversitelere sahip.

İngilizce Dil Yeterliliği

İngilizce’nin anavatanı olan İngiltere’de üniversitelerde eğitim alabilmeniz için öncelikle yeterli seviyede İngilizce dil bilginizin olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. İngiltere üniversiteleri IELTS, TOEFL, PTE vb. ulsulararası geçerliliği olan test skorlarını kabul etmektedir. Gereken puan okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte min. 6 IELTS skoru veya dengi puan istemektedir.

Not Ortalaması

Üniversite mezuniyet not ortalamanız yüksek lisans programlarında kabul almanızı sağlayacak en önemli etkendir. İngiltere’deki üniversiteler belli bir puanın altındaki not ortalamasına sahip başvuruları değelendirmeye almamaktadır. Başvuru yaptığınız okul veya programa göre değişmekle birlikte istenilen min. not ortalaması 2.33 ve üzeridir. Bazı üniversitelerden kabul alabilmeniz içinse en az 3.00 ve üzeri not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir.

Yetenek Sınavları

İngiltere’deki bazı yüksek lisans programlarından kabul alabilemeniz için sadece akademik başarınız yeterli olmamaktadır. Mimarlık ve sanat alanındaki master programları başvuru sahiplerinden portfolya istemekte veya kendi yetenek sınavlarını yapmaktadırlar.

Referans Mektubu

İngiltere’deki birçok üniversite akademik başarınızın değerlendirmesini ders aldığınız hocalardan öğrenmek isterler. Bu nedenle üniversite eğitiminizde ders aldığınız hocalarınızın sizlere referans olmaları çok önemlidir. En az 2 eğitim görevlisinden yüksek lisans başvurularınız için referans mektubu almanızı önermekteyiz.

Yüksek Lisans Ücretleri

İngiltere’ üniversitleri devlet veya özel farketmeksizin yüksek lisans programları ücretlidir. Yüksek lisans ücretleri uluslararası yani yabancı öğrenciler için Birleşik Krallık veya Avrupa vatandaşı öğrencilere göre farklılık göstermektedir. Program ücretleri üniversite veya programa göre değişiklik göstermektdir. İngiltere’de senelik yüksek lisans program ücretleri 6.000 GBP den başlamaktadır.