Yurtdışı Sertifika Programları

Yurtdışı sertifika programları, her geçen gün daha çok öğrencinin dikkatini çekmektedir. Günümüz dünyasında ve özellikle yurtdışındaki bir eğitim kurumundan alınacak sertifikalar, en az lisans ve yüksek lisans programları sonunda alınan diplomalar kadar değerli bir hale gelmiştir.

Sertifika programları, katılımcılarına özel bir alanda teorik ve pratik eğitim sunan programlardır. Bu programlar, akademik eğitimlerden farklı olarak mesleki bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Öğrenciler, aldıkları teorik eğitimi staj veya çalışma imkanları ile birleştirebilme fırsatına sahip olurlar. Böylece uzmanlaşmak istedikleri alandaki bilgilerini geliştirirlerken, aynı zamanda pratik yapma ve deneyim kazanma gibi beceriler elde ederler.

Kariyer planlamasını daha kısa bir sürede gerçekleştirmek isteyen ve profesyonel yaşama daha çabuk başlamak isteyen adaylar için en uygun programlardır. Yurtdışındaki pek çok özel üniversite ve dil okulu bünyesinde sertifika programları yer almaktadır.

Hangi Alanlarda Sertifika Programı Vardır?

Öğrenciler için pek çok alanda ve pek çok ülkede sertifika programı sunulmaktadır. Yurtdışında en çok tercih edilen sertifika programları ise şunlardır;

 • İşletme
 • Pazarlama
 • Aşçılık
 • Turizm ve Otelcilik
 • Finans
 • Muhasebe
 • İnsan Kaynakları
 • Moda Tasarımı
 • Mimarlık
 • Tasarım

Yurtdışında Sertifika Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

Neden Yurtdışında Sertifika Programlarını Tercih Etmelisiniz?

 • Sertifika programları ile öğrenciler, lisans eğitimleri boyunca aldıkları teorik eğitimi, pratiğe dökme şansına sahip olurlar.
 • Programlar, daha çok iş dünyasına yöneliktir. Böylece öğrenciler, daha kısa bir sürede daha hızlı bir şekilde profesyonelleşebilirler.
 • Uzmanlaşmak istediği alanda eğitim alan bir katılımcı, aynı zamanda profesyonel hayatında kullanabileceği düzeyde İngilizce bilgisini geliştirecektir.
 • Sertifika programları, yurtdışında yüksek lisans programlarına alternatif programlardır.
 • Programa katılım şartları, yüksek lisans programlarına göre çok daha kolaydır.
 • Program ücreti, akademik eğitime göre daha az maliyetlidir.
 • Yurt dışında alınan sertifikalar, tüm dünyada geçerli olmaktadır.

Yurtdışı Sertifika Programları için Başvuru ve Kabul Şartları

Yurtdışı sertifika programlarına katılmak isteyen adayların bazı ön şartlara sahip olması gerekmektedir. Bu şartlar, katılım sağlanacak ülkeye ve programa göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak kişinin sahip olması gereken koşulları sizler için anlatacak olursak;

Lise Mezunu Olmanız Yeterli

Sertifika programları, sadece lisans ya da yüksek lisans mezunu olan kişilere yönelik değildir. Bazı programlara lise mezunu olan kişiler de katılabilmektedir. Bu kişiler, sertifika programlarını tamamladıktan sonra; üniversitelere geçiş yapmayı düşünebilirler. Böyle bir durumda, konuya çok daha rahat adapte olabilmektedirler. Yani kısacası; yeter ki siz eğitim almayı kafanıza koyun. Sizler için mutlaka bir yol bulunacaktır. Bu anlamda danışmanlarımızın sizlere önereceği yol belki de hayatınızı tam anlamıyla değiştirecektir.

Gerekli İngilizce Dil Seviyesi

Sertifika programları, spesifik profesyonel bir alan üzerine düzenlenmektedir. Bu nedenle programlar, dil eğitimine yönelik değil belirlenen konuya odaklı hazırlanır. Sertifika programlarına katılacak kişilerin İngilizce anlama ve konuşma konusunda sorun yaşamamaları gerekir. İstenilen İngilizce seviyesi programa göre değişmektedir. Gerekli minimum İngilizce seviyesi, genellikle B1 düzeyindedir. Bu da 4,5 IELTS skoruna denk gelmektedir.

Yurtdışı Sertifika Programları Fiyatları ve Ücretleri

Sertifika programlarının ücretleri; programın süresine, ülkeye ve okula göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’de 4 haftalık programlar 1000 GBP’den başlarken Kanada’da 92 haftalık programların ücretleri 17 bin CAD civarındadır. Ülkelere göre programlara ve fiyatlarına yukarıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı Sertifika Programı Danışmanlığı

Bütün bu sürece nereden başlamam gerekiyor dediğinizi duyar gibiyiz. GEDU Yurtdışı Eğitim olarak, uzun yıllar içerisinde kazandığımız tecrübemiz ve yurtdışı deneyimli danışmanlarımız ile, yurtdışında sertifika programına katılmak isteyen öğrencilerimizin süreçleriyle yakından ilgilenmekteyiz.

Yurtdışı sertifika programları kapsamında, ücretsiz okul ve vize başvuru danışmanlığı yapmaktayız. Süreç içerisindeki öğrencilerimizin tüm işlemleriyle yakından ilgileniyor; ülkelerine gitmeden önce ve gittikten sonra yaşayabilecekleri tüm sorunları önlemek için onlara yardımcı oluyoruz. Yani tek yapmanız gereken, danışmanlarımızla iletişime geçmek!

Yurtdışı Sertifika Programları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yurtdışı sertifika programları kimler için uygundur?

Profesyonel hayata daha kısa sürede başlamak, yurt dışında staj yaparak rakiplerinden bir adım öne geçmek isteyen kişiler, sertifika programlarını tercih etmektedir. Ülkeler özelindeki başvuru koşullarını karşılayan herkes yurtdışı sertifika programlarına başvuru yapabilir.

Yurtdışı sertifika programları için gerekli İngilizce seviyesi nedir?

Sertifika programlarına katılacak kişilerin İngilizce anlama ve konuşma konusunda sorun yaşamamaları gerekir. Gerekli İngilizce seviyesi, ülkeye ve programa göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak adaylarda, 4,5 IELST skoru (B1 düzeyi) aranmaktadır.

Yurtdışı sertifika programlarının süresi ne kadardır?

Yurtdışı sertifika programlarının süresi, öğrencinin eğitim alacağı okula ve programa göre değişiklik göstermektedir. Programlar için ideal süre 12 haftadır. İngiltere ve Amerika’da 4 haftalık, yani kısa süreli programlar varken; Kanada’da 92 haftaya kadar süren Co-op programlar bulmak mümkündür. Bu programlar için belli bir araştırma süreci ve yeterlilik istekleri bulunmaktadır.