Summer Work Germany

Summer Work Germany; Avrupa Birliği’nin en büyük ülkelerinden biri olan Almanya; multikültürel yapısı sayesinde sizlere hem eğlence hem de kültürel anlamda çok farklı bir deneyim sunuyor. Sizlere sunduğumuz bu program ile Almanya’da hem çalışıp hem de seyahat etme fırsatını yakalayabilir; özgeçmişinize bir deneyim daha ekleyebilirsiniz.

Summer Work Germany Nedir?

Summer Work Germany, üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanmış bir kültürel değişim programıdır. Alman Hükümeti tarafından yasal olarak verilen çalışma izni sayesinde, Almanya’da 90 güne kadar çalışma ve seyahat etme imkanına sahip olursunuz. Programa başvuru kabulü belirli dönemlerde yapılabilmektedir.

Farklı sektörlerde sunulan iş imkanları ve paket programları ile bu 90 günlük süreyi;

 • Çalışıp para kazanarak,
 • Alman kültürünü keşfederek
 • Dil pratiği yaparak
 • Çalışıp para kazanırken Avrupa’da gezerek

değerlendirebilirsiniz.

Neden Summer Work Germany?

 • Düşük maliyetle 3 ay boyunca Almanya’da bulunma fırsatınız olacak.
 • Almanya için vize alma süreci, ABD’ye kıyasla çok daha kolaydır.
 • Özgeçmişinizi zenginleştirir ve meslek hayatınıza yön verebilirsiniz.
 • Eğer daha önce Türkiye’de herhangi bir işte çalışmadıysanız; Summer Work Germany programı ile ilk kez kendi paranızı kazanma şansına sahip olacaksınız. Ülkenizden binlerce kilometre ötede kendi paranızı kazanacak ve bunun verdiği güvenle gezip eğleneceksiniz.

 • Almanca öğrenme şansına sahip olacaksınız. Türkiye’de herkes İngilizce eğitimini bir şekilde almaktadır. Fakat ikinci bir yabancı dil öğrenme isteği oldukça azdır. Böylece ikinci yabancı dilinizi, o dilin konuşulduğu bir ülkede öğrenebileceksiniz.
 • Gerek çalıştığınız işlerde gerekse bulunduğunuz bölgeden birçok kişiyle arkadaşlıklar kuracaksınız. Dünyanın dört bir yanından edindiğiniz arkadaşlarınız ile, ülkenize geri döndükten sonra bile konuşarak anılarını taze tutacaksınız. Belki de onları ülkenizde misafir edeceksiniz, onlar da sizi.
 • Ailenizden ve ülkenizden çok uzaklarda, bambaşka bir kültürün olduğu bir ülkede çalışarak hayat tecrübesi edineceksiniz. Birtakım zorluklar karşısında sorunlarla başa çıkarak ilerideki hayatınız için artılar kazanacaksınız.
 • Türkiye’de oldukça pahalı olan dünyaca ünlü birçok markanın ürünlerini Almanya’da oldukça ucuza edineceksiniz. Alışveriş merkezlerindeki fiyatları görünce çok şaşıracaksınız! Birçok elektronik ürüne, Türkiye’den çok daha ucuza ve önce sahip olma imkanına kavuşacaksınız.
 • Fotoğraf arşivinizi, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde çektiğiniz fotoğraf ve videolarla genişleteceksiniz.

Summer Work Germany için Başvuru Şartları

 • Üniversitede ara sınıfta öğrenci olmak
 • Minimum A2 düzeyinde İngilizce veya Almanca dillerinden birini orta düzeyde konuşabilmek
 • Çalışmaya engel bir sağlık problemine sahip olmamak
 • Okulunun kapanış ve açılış tarihleri arasında en az 80 gün olması
 • Sabıka kaydına sahip olmamak

Formu doldurarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında tecrübeli danışmanımız 2 iş günü içerisinde sizi arayarak sorularınızı cevaplayacaktır.

Aldıysanız hangi tarihte olduğunu da belirtiniz.


Summer Work Germany Program Süreci

Ön Başvuru : Programa katılmaya karar verdiyseniz SWG Başvuru Formu nu doldurarak ön başvurunuzu ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Danışmanlarımız sizinle iletişime geçerek öncelikle programa kayıt yaptırmak için uygun olup olmadığınızı sorgulayıp sizinle İngilizce veya Almanca mülakat yapacaklardır. Eğer tüm şartları yerine getiriyorsanız artık ön kayıt yaptırabilirsiniz.

Ön Kayıt: Ön başvuru aşamasını geçtiyseniz yapmanız gereken işe yerleştirme işlemlerinizin başlayabilmesi için program sözleşmemizi imzalayıp ön kayıt ücretini yatırmak. Sonrasında danışmanlarımız işe yerleştirme için gerekli evrak listesini sizlerle paylaşacaklardır. Aynı zamanda işverenler için başvuru dosyanızın hazırlanmasında yardımcı olurlar.

Almanca veya İngilizce Kursu (opsiyonel): Programa katılmak için yeterli seviyede dil bilgisi olmayan veya farklı bir dil öğrenmek isteyen katılımcılar Gedu öğrencilerine özel düzenlenen sınıflarda İngilizce veya Almanca eğitimi alabilirler.

İşe Yerleşme: Başvuru dosyanız hazırlandıktan sonra Almanya’daki işverenlere iletilir. Başvuru dosyalarını inceleyen işverenler ilgilendikleri adaylarla online görüşme yapmak isteyebilir veya görüşme isteğine gerek kalmadan sizlere iş teklifi sunabilir. İş teklifi alan katılımcı iş sözleşmesini imzaladıktan sonra programa katılımı kesinleşir ve çalışma izni için gerekli işlemler başlatılır. Almanya’daki danışmanlarımız gerekli kuruluşlara başvurularınızı yapar ve yasal çalışma izniniz için gerekli belgeyi Türkiye’deki ofislerimize gönderir.

Vize Başvuru Süreci: Almanya’dan çalışma izninizle ilgili belge Türkiye’deki ofislerimize geldikten sonra vize danışmanlarımız başvurunuz için randevu tarihini aldıktan sonra vize başvuru dosyanızı hazırlamanızda yardımcı olur ve belirlenen tarihte vize başvuru dosyanızı teslim edersiniz.

Summer Work Germany Konaklama Seçenekleri

Hosteller: Türkçe karşılığı pansiyon olan hostellerde tek kişi kalınabileceği gibi farklı öğrencilerle paylaşılan odalar da mevcuttur. Genellikle öğrencilerin tercih ettiği bu konaklama seçeneğinde; banyo ve tuvalet kullanımı özel veya ortak kullanım olabilmektedir. Odalarda mikrodalga fırın, buzdolabı, televizyon ve klima bulunmaktadır.

Yurtlar: Yurtlarda konaklama, genellikle işverenler tarafından sağlanmaktadır. Lojman şeklindeki bu yurtlarda, bir odada genellikle 2-4 kişi barınmaktadır. Fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Paylaşımlı Oda: Bu konaklama seçeneği; yurt ve hostellere göre daha rahat bir yaşama ortamı sunmaktadır. Almanya’da ev tutma biraz zahmetli bir iş olduğu için, GEDU Yurtdışı Eğitim danışmanları bu süreçte sizlere yardımcı olabilmektedir.

Summer Work Germany İş Seçenekleri Neler

Summer Work Germany Programı kapsamındaki çalışabileceğiniz yerler,

 • Fabrikalar
 • Oteller
 • Restorantlar
 • Hediyelik eşya dükkanları
 • Marketler
 • Organizasyon şirketleri

Summer Work Germany Ne Kadar Kazanırım?

Almanya’da maaşlar aylık olarak çalıştığınız saat üzerinden hesaplanarak ödenir. Almanya’da güncel saatlik ücret asgari olarak 12 Eur’dur. Programa katılan öğrencilerimiz ortalama saatlik 13 Eur kazanmaktadır. Program kapsamında tam zamanlı çalışma hakkına sahip olunduğundan haftada 40 saat çalışabilirsiniz. Program sürecinde çalışmayı tercih ederseniz haftada 40 saatten ayda ortalama 2080 Eur kazanabilirsiniz.