Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans, Globalleşen dünyada kişinin aldığı eğitim hiçbir zaman bitmemekte. Özellikle iş hayatında kariyer sahibi olmak isteyen bireylerin eğitimi lisans eğitimi ile sınırlı kalmayıp alanında kendilerini geliştirmek ve profesyonelleşmek için yüksek lisans eğitimi de almaktadırlar.

Uluslararası marka ve firmaların sayısının her geçen gün arttığı ve aradıkları elemanların özellikleri arasında uluslararası tecrübeye sahip kişilerin bir adım öne geçtiği göz önüne alındığında eğitiminizi yurtdışın da almanızın size ne kadar büyük bir avantaj sağlayacağı ortadadır. Durum böyle olunca üniversite eğitimlerini tamamlayan adaylar yüksek lisans eğitimleri için yurtdışındaki üniversite seçenekleri ve avantajları hakkında bir araştırma aşamasına geçmektedirler.

Peki yurtdışında yüksek lisans eğitimi için en iyi, ekonomik veya faydalı ülke ve okul seçenekleri neler? Seçeceğiniz ülke ve üniversiteye hatta bölüm ve programa nasıl karar vermelisiniz? Bu sorular cevapları kolay bulunabilecek konular değiller. Özellikle internet aramalarınızda çok fazla karşılaştığınız bilgi kirliliğini de hesaba katarsanız size mutlak önerimiz konusunda bilgili ve tecrübe sahibi danışmanlar tarafından bilgilendirilmeniz. Danışmanlarımızın sahip olduğu tecrübeler sizlere doğru seçim yapabilmenizde çok büyük kolaylıklar sağlayacak ve yanlış seçimlerden uzak durmanızı sağlayacaklardır.

Master için hangi ülke?

Yüksek Lisans – Master için ülke seçimi, karar verilmesi en zor konudur. Ülke seçimi adayın istekleri, seçenekleri ve ekonomik durumuna göre değişmektedir ve unutulmamalıdır ki her isteğe göre seçenekler bulunmaktadır. Avrupa’da ücretsiz yüksek lisans yapabileceğiniz ülkeler bulunurken, İngiltere’de üst seviye’de eğitim alabileceğiniz seçeneklerde bulunmaktadır. Sizlere önerimiz ülkeye karar vermeden önce tüm ülkeler hakkında bilgi sahibi olmanız olacaktır.

Başvuru ve Kabul Şartları

Yurtdışındaki üniversitelerin başvuruları kabul etmek için şartları ülkeden ülkede değişmektedir. Avrupa ‘da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ile Amerika veya Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların farklı belgeler sunması gerekebilir. Tüm ülkeler için ortak şartların başında Türkiye’de 4 senelik bir üniversite’den mezun olmuş olmaktır.

Dil Yeterliliği

Yüksek lisans başvurusu yapacağınız üniversitenin resmi eğitim dilinin bilgisine yeterli seviyede sahip olmanız gerekmektedir. Yurtdışındaki üniversitelerin çoğu aynı zamanda İngilizce dilinde eğitim de vermektedir, Fakat istediğiniz taktirde Polonya’da Lehçe veya İtalya’da İtalyanca olarak yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Her iki koşulda da dil seviyenizin yeterli olduğunu gösterir belge sunmanız gerekmektedir. İngilizce eğitim için TOEFL, IELTS, TOEIC gibi üniversitelerin kabul ettikleri sınavlardan aldığınız skoru gösterir belgeler istenmektedir. Örnek vermek gerekirse Almanca için Testdaf, İtalyanca için CILS gibi uluslararası alanda kabul edilen sınavlar.

Üniversite Not Ortalaması, GPA

Yurtdışında üniversitelere başvurusunda not ortalamasını başvuru yaptığınız üniversitelere kabul alma şansınızı belirleyen en önemli etkenlerdir. Bazı üniversitelerin başvuru yapabilmeniz için istedikleri not ortalamanız da istekleri bir alt sınır bulunmaktadır. Not ortalamanız sizinle birlikte başvuru yapan diğer adaylar arasından seçilmenize veya tersi bir duruma etki etmektedir.

Yetenek Sınavları

Yurtdışında yetenek ile yüksek lisans başvurusu, özellikle sanat alanında yapmış olduğunuz yüksek lisans başvurularında karşınıza çıkmaktadır. Üniversiteler adaylardan yeteneklerini sergilemelerini isteyebilirler. Mimarlık bölümü yüksek lisans başvurularında da karşımıza çıkan bir durum ise adaylardan portfolyolarını istemeleridir.